سیم-بکسل-یا-طناب-فولادی

همه چیز در مورد سیم بکسل یا طناب فولادی

سیم بکسل

سیم بکسل یا همان طناب فولادی، کمک بزرگی به صنعت کرده. با پیشرفت علم، استفاده از آن گسترش یافته است. امروزه شرکت های مختلفی سیم بکسل را در انواع مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می کنند. در ادامه درباره سیم بکسل و کاربرد آن در صنایع بیشتر آشنا خواهیم شد.

سیم بُکسِل (به انگلیسی: Wire Rope) نوعی طناب است که از الیاف فولاد ساخته شده است. و مجموعه‌ای از سیم، لایه سیم و مغزی است. الیاف فولادی به صورت مارپیچ به هم پیچیده شده و یک طناب را تشکیل می‌دهند.
 تعدادی طناب نیز به‌ طور مارپیچ به همراه یکدیگر به دور یک مغزی پیچیده شده و طناب قطورتری را تشکیل می‌دهند که اصطلاحا در فارسی و صنعت کشور ما به آن سیم بکسل گفته می شود.
سیم بکسل در سال ۱۸۳۴ توسط یولیوس آلبرت در شهر کلاستال آلمان و برای استفاده در ماشین آلات معادن اختراع شد.

انواع طناب فولادی

سیم بکسل از نظر جنس مفتول
 به طور کلی سیم بکسل ها یکی از سه نوع ماده اولیه زیر ساخته می شوند:
مفتول فولادی بدون روکش یا غیر گالوانیزه: این نوع مفتول بیشتر برای سیم بکسل هایی مورد استفاده قرار می گیرند که عامل فرسایش در تعیین طول عمر مفید سیم بکسل نقش مهمی داشته و سیم بکسل کمتر در معرض عوامل زنگ زدگی قرار دارد.
 مفتول فولادی گالوانیزه: این نوع مفتول دارای روکش یکنواخت روی می باشد و در مقابل زنگ زدگی بر اثر آب دریا, هوا, رطوبت و سایر عوامل مشابه مقاوم تر است. بنابراین سیم بکسل های فولادی گالوانیزه در صنایع کشتیرانی, شیلات, مرغداری ها و… مورد استفاده قرار می گیرند .
 مفتول فولادی استنلس استیل: سیم بکسل هایی که از این نوع مفتول ساخته می شوند علاوه بر مقاومت بسیار بالایی که در برابر زنگ زدگی دارند در مقابل حرارت نیز تا 1050 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و در صنایع شیمیایی, غذایی, دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. و همچنین این نوع سیم بکسل مقاومت بسیار بالایی در برابر اثرات مخرب آب دریا دارد.

سیم-بکسل-دوسر-قلاب-پرسی2

مقایسه انواع بافت در سیم بکسل

 سیم بکسل می‌تواند دارای چهار نوع بافت کلی باشد:
بافت سیل (Seale): در بافت سیل در هر رشته سیم بکسل تعداد مفتول های هر ردیف که دور مفتول مرکزی قرار می گیرد برابرند, قطر مفتولهای بیرونی بیشتر از قطر مفتول های ردیف درونی است ولی در هر ردیف قطر کلیه مفتولها یکسان میباشد. به دلیل ضخیم بودن مفتولهای بیرونی, این نوع سیم بکسل ها دارای مقاومت سایشی بسیار بالایی هستند .
بافت فیلر (Filler): در بافت فیلر قطر مفتولها در تمامی ردیف ها یکسان است. در فضای خالی بین مفتول های ردیف بیرونی و ردیف درونی مفتول های نازکی قرار گرفته می شود که فیلر نامیده می شوند. سیم بکسل های فیلر دارای سطح فلزی بیشتری هستند و از قابلیت انعطاف و مقاومت سایشی بالاتری برخوردار می باشند.
 بافت وارینگتون (Warrington): در بافت وارینگتون هر رشته سیم بکسل در ردیف بیرونی دارای مفتولهای ضخیم و نازک به طور یک در میان هستند. به دلیل ترکیب مفتول های ضخیم و نازک در ردیف بیرونی, سیم بکسل های وارینگتون دارای انعطاف بیشتری نسبت به سیم بکسل های سیل می باشند.
 بافت استاندارد (Standard): در این نوع بافت, قطر کلیه مفتولهای تشکیل دهنده هر رشته یکسان است. سیم بکسل ها با بافت استاندارد بخاطر دارا بودن قابلیت انعطاف پذیری زیاد قابلیت کاربردهای بسیار متنوعی در رشته های گوناگون صنعتی می باشند.

بخش های اصلی سیم بکسل یا طناب فولادی

همه ی سیم بکسل ها از سه بخش اصلی تشکیل شده اند. این سه بخش عبارت اند از:

 • مفتول
  از پیچیدن چند مفتول به دور هم، استرند به وجود می آید. جنس آن می تواند آهن، برنز، فولاد، فولاد ضد زنگ و… باشد.
 • استرند
  این قسمت از سیم بکسل که از پیچش چند مفتول ایجاد می شود، به دور هسته یا مغزی تابانده می شود.
 • هسته یا مغزی
  هسته سیم بکسل وظیفه نگهداری و حفظ رشته ها در زمان وارد شدن فشار و بار را برعهده می گیرد. جنس آن از فولاد یا کنفی است. جنس کنفی نسبت به فولاد از استحکام کم تر و انعطاف بیشتری برخوردار می باشد.

سیم-بکسل-3

طناب های فولادی راستگرد و چپگرد

این اصطلاح راستگرد و چپگرد مربوط به تابیدن رشته ها در طنابها می باشد. طنابهای راستگرد رایج ترین نوع طناب ها هستند. طناب های باتاب راست را به حرف Z و طناب های با تاب چپ را با حرف S نشان می دهند.

انواع تاب سیم بکسل

تقسیم بندی این سیم ها از نظر نحوه چرخش رشته ها به شرح زیر می باشد:

 • سیم بکسل یک طرفه
  در این نوع از سیم بکسل، رشته ها و کلاف ها به یک سمت تابیده شده اند.
 • سیم بکسل دو طرفه یا صلیبی
  در نوع دو طرفه، رشته ها و کلاف ها در دو جهت مختلف تابانده شده است.
 • سیم بکسل ترکیبی
  در این نوع سیم بکسل، همانند سیم بکسل دو طرفه جهت تاب رشته و کلاف مخالف هم هستند، از طرفی تاب کلاف به دور رشته ها به طور یک در میان سمت چپ و راست است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا